AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri

AKL Hakkında

AKL LPG SistemleriAKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri ATİKER tarafından üretilen yeni bir LPG otogaz markasıdır. Sistemdeki ECU ve enjektörler İtalya'dan ithal edilmektedir. Sistemin en önemli parçalarının ithal ve kaliteli olmasından dolayı, montaj sonrası herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bu nedenle yerli rakiplerine göre çok daha iyi kalite ve performansa sahiptir.

AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri'nin 3-4-5-6 ve 8 silindirli araçlara montaj kitleri bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye genelinde yaygın servis ağına sahiptir.

AKL LPG Sistemleri'nin OBDII özellikli kitleri mevcuttur. OBDII kitlerinin kullanıldığı montajlarda, sistemden alınan verim artmakta ve aracın performansında hissedilir bir artış elde edilmektedir.

ECU yazılımı İtalyan AEB firması tarafından yapılmaktadır. Elektronik konrol ünitesi (ECU) benzin ECU su ile standart protokolleri paylaşarak aracın kalibrasyonunda anlık düzeltmeler yaparak, sürekli optimum değerleri kullanmasını sağlar.

Ayrıca her türlü karburatörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlar içinde AKL Otogaz Dönüşüm Sistemleri'nin montaj kitleri mevcuttur.

ECE R 67-01 Avrupa kalite belgeli olup bu regülasyonun gerektirdiği tüm şartları karşılamaktadır.

Neden AKL LPG Sistemleri?

AKL Otogaz Sistemleri

AKL Otogaz LPG/CNG Sistemleri, Atiker'in piyasaya sürdüğü yeni ve üstün teknolojiye sahip, sorunsuz bir otogaz sistemidir. Sistemin en önemli parçalarından olan, Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU, halk arasında beyin olarak geçer) ve enjektörleri orjinal İtalyan olup, İtalya'dan ithal edilmektedir. Bilindiği gibi ECU ve enjektörler LPG Sistemlerinin en önemli parçalarındandır. Aracın çalışmasını ve performansını doğrudan etkiler. Bu bakımdan AKL Otogaz Sistemleri diğer yerli rakiplerine göre üstün ve kaliteli bir yapıya sahiptir.

AKL LPG Sistemleri'nin Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) yazılımı, konusunda uzman olan ünlü İtalyan AEB firması tarafından yapılmaktadır. AEB firması bir çok LPG sisteminin yazılımını yapmakta ve elektronik parça tedarikini sağlamaktadır.

AKL LPG Sistemleri piyasaya çıktığından bu yana, montaj yapılan araçlarda herhangi bir problem gözlemlenmemiştir. Yapılan testler sonucunda, araçların çalışma sisteminde ve performansında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmamıştır. Bu nedenle ülkemizde güven kazanmış, kalitesini ispat etmiştir.

AKL Otogaz Sistemleri'nde kullanılan LPG tankları Atiker markadır. Ülkemizde birçok LPG Sistemi Atiker marka LPG tanklarını kullanmaktadır.

Sistemin rakiplerine göre bir diğer avantajı ise fiyatının her bütçeye uygun olmasıdır. Sorunsuz, 2 yıl garantili ve kaliteli bir sistem olmasına rağmen ithal rakiplerine göre yarı yarıya fiyat avantajına sahiptir.

AKL LPG Sistemleri'nin 3, 4, 5, 6 ve 8 silindirli araçlar için montaj kitleri bulunmaktadır. Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlar için de mikserli kitleri bulunmaktadır.

2 Yıl garantisi ile müşteri memnuniyetini her zaman önde tutmaktadır.

Erdeniz Otogaz AKL LPG Sistemleri'nin Ankara/Şaşmaz bayiliğini başarı ile yürütmektedir. AKL LPG Sistemleri ile ilgili ihtiyaç ve her türlü teknik desteği firmamız müşterilerine sunmaktadır.

AKL LPG Sistemleri

AKL Ekipmanları

AKL ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) AKL ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi)

AKL LPG Sistemlerinde kullanılan ECU'nun (Elektronik Kontrol Ünitesi) yazılımı ve dizgisi AEB firması tarafından yapılmıştır. AEB İtalya'nın en büyük yazılım firmalarından birisidir.

Zavoli, Lovato, Landi, Landirenzo, Tartarini gibi kitler bu elektronik kontrol ünitesini kullanmaktadır.

 

 

AKL EnjektörAKL Enjektör Yapısı

Valtek enjektör; İtalyanların ençok satan enjektör sistemidir. Bütün sistemler hemen hemen Valtek le başlamışlar ancak zaman içerisinde aynı mantıkla kendi enjektörlerini yapmışlardır.

 

AKL RegülatörAKL Regülatör Yapısı

AKL Sıralı Sistem regülatörü gazı buharlaştırmaya yarar. 1.20 mbar basınçla çalışır. Araçtan aldığı sıcak su ile içerisinden geçen LPG gazını ısıtarak faz haline getirir.

 

 

 

 

AKL Map Sensörü
AKL MAP (Mutlak Basınç Sensörü)

LPG gaz basınçını ölçen ve manifold basıncı ile arasında büyük değişiklikler olması durumunda aracın benzine geçmesini sağlayan sensördür.

 

 

AKL Anahtar
 
AKL Yakıt Seçici Anahtar

Açma kapama anahtarıdır. Aynı zamanda seviye göstergesi olarakta çalışır.

 

 

 

AKL Tesisat Kablosu
 
AKL Tesisat Kablosu

Elektronik Tesisat Kablosu;

Ecu ünitesinden aldığı sinyalleri diğer parçalara aktaran kablo tesisatıdır.

 

 

AKL Gaz Valfi
AKL Gaz Valfi

Depodan gelen LPG'yi tutar. Kontak açılınça araç gaza geçeçeği zaman açar ve LPG'nin regülatöre gitmesini sağlar. Kontak açık unutulması halinde açılan valf 10 saniye sonra araç çaılşmazsa LPG akışını keser.

 

 
AKL Şamandıra AKL MultivalfAKL Depo Şamandırası (Multivalf)

Multivalf olarakta adlandırılır. Çoklu valf, çoklu emniyet sistemi anlamına gelir.
Bir girişi birde çıkışı vardır.
Giriş yerinden dışarı gaz çıkmaz.
Çıkış yerindende içeri gaz girmez.
Dolayısıyla içeri alev almaz, aşırı basınçtan dolayı patlama olmaz.
Dışardan ateşe maruz kalınca kurşun
tapa erir ve aşırı basıncı boşaltır.
Tank alttan ısınırsa aşırı akım valfi açar ve basıncı boşaltır.
Lpg tanklarını patlatabilmek mümkün değildir.

 

AKL Şamandıra Havalandırma KapağıAKL Şamandıra Havalandırma Kapağı

Şamandıra üzerinde bulunan 6/1 ve 8/1 bakır boruların bağlantı noktalarında zaman ile oluşabilecek lpg sızıntısını dışarı atmak için kullanılır. Lastik contaları takılı olmasına ve kapağın kapalı olmasına dikkat edilmelidir. Dışarıdan hava alan ve dışarıya hava akışı sağlayan spiral hortumların kelepçeleri kesinlikle takılı olmalıdır. Dışarı çıkış bacalarının hava alır kısımların birinin öne, diğerinin arkaya bakması gereklidir. Bu montaj şekli aynı zamanda standartlarla bildirilen zorunlu montaj şeklidir.

AKL LPG Filtresi
 
AKL LPG Filtresi

Regülatör ile enjektörler arasında kullanılan 12-14 mikron gözenekleri bulunan filtredir. 10 000 kilometrede bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Bazılarının üzerinde basınç sensörü de bulunur.

 

 

AKL Montaj Seti
 
AKL Montaj Seti

AKL kelepçe montaj seti, araç montajı yapılırken ihtiyaç duyulan bütün kelepçe, vida ve bağlantı elemanlarını bir paket halinde sunmaktadır.

 

 

AKL LPG Dolum Noktası
AKL LPG Dolum Noktası

LPG dolum noktası; Aracın deposunu doldurmaya yarayan dolum aparatıdır. Mümkün olduğu kadar dolum aparatı dolum kapağı ile kullanılmalıdır.

 

AKL Sistem Bakımı

AKL Sistem BakımıLütfen LPG Bakımlarınızı Aksatmayın!

Her mekanik alette olduğu gibi, LPG sisteminizin de düzenli ve sorunsuz çalışabilmesi için bakıma ve kontrollere ihtiyacı vardır. Zaman içerisinde kullanılan yakıttan dolayı, LPG filtrelerinde tıkanıklıklar meydana gelmeye başlar. Bu da aracınızda tekleme, fazla yakıt tüketimi, LPG'ye geç geçme veya daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu açıdan LPG bakımı, sisteminizin düzenli çalışması için mutlaka yapılması gerekli bir durumdur.

LPG sisteminin bakımı ve kontrolleri acil bir durum söz konusu olmadığı sürece 10.000 Km.'de bir yapılmaktadır. LPG periyodik bakımlarının yapılması sisteminize verilen garantinin devam etmesi için şarttır. LPG bakımlarında sistem içerisinde bulunan filtreler değişmektedir. Ayrıca kalibrasyon ve genel kaçaklar kontrol edilir. Sistem de herhangi bir arıza varsa ve aracın garanti süresi devam ediyor ise arızalı parça ücretsiz olarak değiştirilir.

Yapılan bakım ve kontroller müşteri garanti kitapçığına ve dijital ortamdan takip edilmesi açısından sisteme kaydedilir. Bu sayede Türkiye'nin her AKL bayisinde periyodik bakım ve garantiler kontrol altına alınmış olunur.

LPG bakım işlemi ortalama 30-45 dakika sürmektedir. Aracınızın ve sevdiklerinizin güvenliği açısından lütfen LPG bakımlarını aksatmayınız.

AKL OBDII

AKL OBDII

OBDII Özelliğinin Sıralı Otogaz Sistemine Katkısı

OBD özellikli kitlerinin kullanıldığı montajlarda, sistemden alınan verim bir adım öteye taşınıyor. Bu sistem endirek sıralı enjeksiyon sistemi kullanan modern araçlara uygulanabiliyor.

Gaz sistemin kontrol ünitesi, benzin sisteminin kontrol ünitesi ile standart protokolleri kullanarak OBDII arayüzü aracılığıyla iletişim sağlayarak aracın karbürasyonunda anlık düzeltmeler yaparak, sürekli optimum değerleri kullanmasını sağlıyor.

OBDII Özellikli Kitlerin Artıları
  • Sürekli daha iyi motor performansı sağlanması.
  • Farklı LPG üreticilerinin gazlarının kullanıldığı durumlarda, sistemin otomatikman yeni gaza adapte olmabilmesi.
  • Mevsim sıcaklığından dolayı değişen motor şartlarına göre yakıt karbürasyonun otomatikman ayarlanabilmesi.
  • Zaman içerisinde otogaz sistemi ile ilgili mekanik parçalar eskise dahi en yüksek verimin sağlanabilmesi.
  • Bayilerimizin aracınızın yakıt değerlerini daha iyi görerek, işlerinin kolaylaşması.

Erdeniz Otogaz Sistemleri Hakkında

Erdeniz Otogaz, 1997 Yılından beri Ankara - Şaşmaz Dökmeciler Sitesi'nde müşterilerine LPG dönüşüm ve bakım hizmetleri konularında hizmet vermektedir.

Kusursuz montajı ve kalite anlayışı ile hizmet veren firmamız yasal ve nizami çerçeveler doğrultusunda montaj yapmaktadır.

Erdeniz Otogaz Sistemleri